Technika hygieny: Jak si správně mýt ruce?

Dezinfekce a hygiena rukou je zdánlivá samozřejmost, kterou ovšem spousta lidí bohužel vůbec nedodržuje. Přitom právě správné mytí a dezinfikování rukou nám pomáhá odstranit až 99,9 % všech bakterií, jež se na naší pokožce usazují a mohou nám působit problémy. Jaká je ale správná technika mytí rukou?

 

Myjte se alespoň 30 vteřin

Správný postup mytí rukou dokonce definuje české ministerstvo zdravotnictví v rámci stanovení zásad osobní hygieny a péče o ruce. Ačkoli v běžném životě možná není třeba být na sebe tak přísný, není na škodu se s jejich postupem seznámit.

Rozeznáváme mechanické mytí rukou, které provádíme kvůli odstranění nečistot a umytí mikroflóry z rukou. Používáme přitom buď tuhé toaletní mýdlo, nebo tekuté mýdlo z dávkovače, teplou pitnou vodu a nejlépe ručník na jedno použití (v látkovém ručníku se vlhkem udržují přítomné bakterie, takže efekt mytí rukou potom ztrácí smysl). Z rukou sejmeme prsteny, náramky a hodinky. Krátce si je zvlhčíme a naneseme na ně mycí prostředek. Po rozetření mycího prostředku natočíme na ruce trochu vody a s její pomocí prostředek napěníme. Následuje mytí, jež by mělo trvat alespoň 30 vteřin. Po něm ještě ruce dobře opláchneme teplou vodou. Na závěr je utřeme do sucha s použitím ručníku na jedno použití.

 

Nezapomínejte na předloktí a nehty

Důkladnější mytí rukou by mělo probíhat přibližně jednu minutu a měli bychom při něm umývat i předloktí. Zároveň je při něm dobré pomocí kartáčku vymýt nehty a jejich okolí. Při hygienickém mytí rukou, které provádíme, pokud manipulujeme s potravinami a připravujeme jídlo, používáme mycí prostředek obsahující dezinfekční přísady. Hygienická dezinfekce rukou znamená ještě důkladnější proces umytí, praktikovaný například dojde-li k dotyku rukou s biologickým materiálem třeba při použití WC. Potom se ale neobejdeme bez alkoholového dezinfekčního prostředku.

Další články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *