pilníky na nehty

Pilník na nehty – nezbytný pomocník každé ženy

pilníky na nehty

Pilník byl od pradávna věrným služebníkem řemeslníků a užíval se k opracování předmětů, což není zajisté pro nikoho nová informace.

Zapátrala jsem po historii pilníku na nehty, bez něhož se dnes moderní manikúra neobejde. Nejprve připomeňme, že péče o nehty sahá hluboko do dějin lidstva. Když se poohlédneme na příklad do historie Egypta nebo Číny, nalezneme mnoho poznatků, kde převládá barvení nehtů i rukou (především hennou). V Babylónii (a nejen v té) se těšili z krásy barvení a zdobení nehtů i muži. Důkazy o úpravě nehtů sahají až dokonce do doby kamenné. Primitivní nástroje se využívaly k broušení nehtů a dalším úpravám. Kompletní manikúra, v níž se užívá ke zkrášlení nehtů více nástrojů, se datuje do 19. století. Za jakýsi první vynález moderní manikúry je považována tyčinka z růžového dřeva. Manikúrní dřívko je dnes oblíbeným nástrojem k zatlačení nehtové kůžičky. Používá se často společně se speciálním gelem po jehož užití kůžička změkne.

Po roce 1917 takovýchto nástrojů přibývá a zaznamenáváme tak první pilníčky a odstraňovače kůžičky v podobném stylu, jako je známe dnes.

Jaké jsou typy pilníků? A jak se správně nehty upravují?

Pilníky lze rozdělit do několika skupin podle daných kritérií. Tím hlavním je dělení podle jednotlivých typů. Nehty tedy upravujeme pilníky, bloky a leštičkami. Pilníky dále dělíme podle materiálu, ze kterého se vyrábějí. Mohou být skleněné, kovové (případně safírové) a nebo papírové (pěnové). Vybrat vhodný typ pilníku není tak lehké, jak by se mohlo zdát. Každý slouží k jinému účelu. Začněme u skleněných pilníků.

  • Skleněné pilníky

 Skleněné pilníky se pyšní především kvalitní brusnou plochou, která zvyšuje jejich kvality. Životnost těchto pilníků bývá v podstatě nekonečná. Formy si také zakládají na kvalitě materiálů a respektují zásady ochrany životního prostředí. Co škodí přírodě, může poškodit i náš organizmus, proto výběr pilníku rozhodně nepodceňte. V České republice funguje hned několik světově známých firem, které vyrábí pilníky z vysoce kvalitního českého skla. To má ve světě také velké jméno a je samo o sobě odrazem vysoké kvality. Mezi nejvýznamnější patří Blažek Glass a Bohemia. Obě firmy navíc umožňují vlastní design pilníku dle Vašich představ.

V čem spočívá kouzlo skleněného pilníku? Je vhodný zejména pro křehké nehty, které se snadno lámou. Již jsme zmínili, že jeho opotřebení je téměř nemožné – na rozdíl od kovového či papírového pilníku. Navíc sklo splňuje ze všech typů pilníku nejlepší hygienické podmínky. Ovšem není vhodný k pilování gelových nehtů a nehtů z akrylu. Skleněný pilník splňuje veškeré funkční podmínky pro údržbu přírodních nehtů.

  • Kovové pilníky

Výše jsme zmínili, že kovové pilníky se rychleji opotřebí, což je způsobeno průběžným odpadáváním brusných zrn. Také se na nich snadno uchytí plísně či bakterie. Jeho užitím se nehty většinou lámou a třepí. Kovový pilník je snad už jen přežitkem z dob, kdy jiné typy k dostání nebyly.

Připomeňme, že nejznámější leptaná brusná plocha vzniká ze silných kyselin a není šetrná k životnímu prostředí.

  • Papírové pilníky

Papírové pilníky mohou být rovné a nebo zahnuté. Dále se dělí především podle hrubosti. Jejich využití spadá především do sféry gelových a akrylových nehtů. Ani jejich desinfikace není komplikovaná. Přírodní nehty se po velmi hrubém povrchu pilníku mohou třepit, proto na manikúru zvolte velmi jemný typ papírového pilníku. Životnost pilníku není až tak krátká, ale pochopitelně se s životností skleněných pilníků nedá srovnávat.

Jaká je cena pilníků na nehty?

Pořízení pilníku na nehty rozhodně nezrujnuje Vaši peněženku. Kovové a papírové pilníky stojí v řádu desetikorun a skleněné pilníky v řádu stokorun. Cenu mohou navíšit zdobné prvky, využívají se především kamínky Swarovski.

Pilníky, naše zdraví a životní prostředí

 Již jsem naznačila, že záleží na materiálu, z kterého je pilník vyroben. Firmy naštěstí berou ohledy na životní prostředí a zaměřují se stále více na výrobu ze skla nebo užívání dalších materiálů, které nezatěžují životní prostředí. Pozor na levné náhražky z Číny. Mohou uškodit i Vašim nehtům a stát se nositelem nepříjemných plísní či bakterií. Pravidelná péče o nehty Vás zbaví lámání nehtů a věčných záděrek.

Jak zvýšit péči o nehty?

 Kompletní péči o nehty Vám pomohou zachovat leštičky na nehty a leštící bloky. Skýtají v sobě také více typů hrubosti a lze s nimi o nehty pohodlně pečovat. Leštění se ale doporučuje pouze několikrát do měsíce.

Pečlivě zvažte výběr pilníku na nehty a nezapomeňte na další nezbytné pomůcky – manikúrní dřívko na odstranění odumřelé kůžičky, leštičky a v neposlední řadě výživné olejíčky a výživné laky. Ale na toto téma zase příště.

Líbil se vám článek? Dejte vědět i vašim známým!

Další články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *