nemoci nehtů - plíseň

Nemoci nehtů – plísně

nemoci nehtů - plíseň

Mnozí z nás jsou přesvědčeni, že nehty nevyžadují náročnou péči. Občasné přelakování výživným lakem či zapilování někdy ale nestačí. Nehty mohou
být důležitými ukazateli, že v našem těle není vše v pořádku. Lehce přehlédneme signál, který k nám vysílají a následně jsme nuceni řešit náročnější léčbu.

Na druhou stranu jsou zde onemocnění, která bezprostředně souvisejí s onemocněním nehtů jako takových. Často bývá takové onemocnění spojeno i s kožními problémy rukou. Nepodceňujte péči o nehty rukou i nohou, jejich léčba je převážně zdlouhavá a nepříjemná.

Dnes se zaměříme na mykotické onemocnění nehtů – tedy onemocnění nehtů plísní. Odborný název zní onychomykóza a může nám velmi dlouho znepříjemňovat život. Ač se vyskytuje především na nohou, setkáme se s ním občas i na nehtech rukou. Měli bychom být proto pozorní a zavčas si povšimnout příznaků onemocnění. Mezi ta nejčastější patří zažloutnutí nehtů a deformace tvaru.

Jak plísňové onemocnění nehtů vzniká? Plísně si libují v teplém a vlhkém prostředí a proto se s nimi snadno setkáme v bazénech a saunách. Nehet je zasažen z okraje a nákaza se následně šíří ke kořeni. Nenápadné onemocnění tak rychle nabírá na intenzitě. K nákaze dochází po styku s výtrusy parazitických hub, s kvasinkami a plísněmi. Onemocnění je infekční a je třeba jej pečlivě léčit.

Eshop prozdravi.cz

Plísňovému onemocnění nehtů lze předcházet. Pochopitelně ve veřejných prostorách je to náročnější, ale ne zcela nemožné. Do bazénu a na plovárnu noste vlastní obuv a ručníky. Vždy vysušte nohy i ruce do sucha. Pokud jste stále ve styku s vodou či vlhkým prostředím, chraňte se na příklad gumovými nebo bavlněnými rukavicemi. Nezapomeňte ani na dezinfekci obuvi, která se často nevědomky zanedbává. „Oblíbené“ je stále u mnoha zákazníků v obchodech zkoušení bot na bosou nohu. Každý si říká, že pro jednou se nic nestane. Toto jedno zkoušení nás může stát opakované návštěvy lékaře a komplikovanou léčbu.

A co návštěva kosmetických salónů? Dobře vybírejte, jakou manikérku či pedikérku zvolíte. Hygienické normy jsou sice dané, ale nikdo nám nezaručí, že se opravdu dodržují. Myotické onemocnění nehtů můžete získat i použitím špatně dezinfikovaných nástrojů v salónu.

Co říci závěrem? Nepodceňujte i malé příznaky onemocnění nehtů. Pokud máte podezření na plísně nehtů, navštivte lékaře nebo se alespoň poraďte v lékárně. Snažte se těmto problémům předcházet preventivní péči.


prozdravi.cz

Další články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *