Stop špinavým rukám: Proč a kdy si je mýt?

Sledujte také náš facebook

barevné ponožky ZUUXO, mimořádný styl desigenových ponožek


Jaké jsou správné zásady hygieny rukou, tedy proč bychom si vlastně měli mýt ruce? Především tímto krokem předcházíme vzniku nákazy a onemocnění. Ruce jsou také naší vizitkou, podáváme je vždy při seznamování, takže jejich čistota zároveň vyjadřuje náš postoj k estetice.

 

Předcházíme nemocem

Nejprve si odpovíme na základní otázku, proč si vlastně mýt ruce. Pečlivým a pravidelným mytím rukou úspěšně předcházíme nejrůznějším vážným onemocněním. Například žloutence typu A se přezdívá nemoc špinavých rukou, dotykem rukou se rozšiřuje třeba také úplavice nebo toxoplasmóza, onemocnění zvěře přenosné na člověka. Z rukou se také nejčastěji dostávají na potraviny různé střevní nákazy. Velkou pozornost bychom proto měli věnovat i nehtům, protože právě za nimi se usazuje špína a bakterie. Pokud nehty pravidelně ošetřujeme, zabraňujeme tak vzniku záděr, z nichž mohou vznikat i hnisavá poranění, která jsou opět zdrojem infekce. Zároveň si mytím rukou udržujeme základní hygienické návyky.

 

V jakých případech nezapomenout?

barevné ponožky ZUUXO, mimořádný styl desigenových ponožek

Za jakých okolností bychom si měli ruce mýt? Na důkladnou očistu bychom neměli zapomenout, pokud se chystáme manipulovat s potravinami, které nemají obal, budeme-li připravovat jídlo nebo přímo jíst. Vždy bychom si ruce měli umýt po použití WC a přebalování kojenců a samozřejmě i po kontaktu s nemocným člověkem, a to nejenom infekčním. Nevyhýbejme se odstranění nečistot, ani pokud jsme pracovali se syrovým masem jakéhokoli druhu včetně ryb a zvěřiny, ale i v případě, že jsme se dotýkali syrových vajec. Také po mazlení a dalších operacích s domácími mazlíčky by mělo následovat mytí. Koupelnu za účelem vydezinfikování rukou navštívíme po smrkání, kašlání a kýchání, a to hlavně v období, kdy hrozí nebezpečí chřipek. Po práci s hlínou na zahradě a po vynášení odpadků a další manipulaci s nimi rovněž následuje důkladné umytí.

 

 

Další články:

barevné ponožky ZUUXO, mimořádný styl desigenových ponožek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *